Další biologicky účinné látky višní

V  předchozí tabulce  je uvedeno několik desítek prvků, látek nebo jen skupin látek. Zdaleka tam nejsou  uvedeny všechny a ani následující doplňující tabulka, týkající se višní, nebude stačit k zobrazení jejich úplné skladby :

minerály (celkem 13 prvků)

antokyany

kyanidin, aglycon anthocyanin 

fenoly

karotenoidy

melatonin

17 aminokyselin  tvoří 15-20% sušiny  (dominuje asparagin a glutamin)

 

Další podrobnosti  lze najít například na těchto webových stránkách:

https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs12161-011-9232-2#page-2

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/21229414/?i=2&from=/20944519/related, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1082898/

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/21229414/?i=2&from=/20944519/related

 

ISHS Acta Horticulturae 468: III International Cherry Symposium,  CHEMICAL ANALYSIS OF THE POLLEN OF SWEET AND SOURCHERRY VARIETIES

 

 

 

Množství prezentovaných biologicky účinných látek višní ukazuje na desítky, ale ve skutečnosti jich je mnohem více.  Je pro mne nesnadné opisovat blahodárné účinky každé  látky na naše zdraví  jednotlivě, protože jsem přesvědčen, že  příznivý efekt není zásluhou  toliko chemického individua, ale především  celé  společnosti  látek, které každou biologicky účinnou látku doprovází a tvoří celek - její přírodní biochemickou  formulaci. Podrobněji o významu formulací  píšu v e-publikaci  "Mikrovládci života na Zemi", kterou ještě v tomto roce najdete na  internetu  v nabídce  některých distributorů e-publikací.

Přírodní barviva višňovky obsahují velké množství látky, která patří mezi nejsilnější antioxidanty. Její koncentrace je přímo závislá na sytosti této barvy.  Přítomnost antioxidantů oceníme  při onemocněních,  způsobujících záněty a vyvolávajících horečky. Navíc také  zlepšují zdravotní stav kuřáků, alkoholiků  a jsou také doporučovány  k užívání  u Alzheimerovy choroby. Antokyanům  jsou v odborné literatuře přisuzovány antioxidační a  protizánětlivé účinky a také to, že brzdí růst rakovinných buněk.

Svůj malý příspěvek k velkým efektům formulací látek  má každá jednotlivá substance. Kyanidin a  aglycon anthocyanin jsou svým působením silnější než acylpyrin, ale protože nejsou sami,  dosah jejich působení ještě mnohem hlubší a širší než u acylpyrinu. Fenoly višní přispívají k ochraně nervových buněk.  Můžeme  tak  tvořit dlouhou řadu příspěvků, ve kterých budou chybět  synergické  a antergické efekty vzájemného působení látek v jejich směsi.  Použité extrakty ve spojení s trávicím enzymem trypsinem, produkovaným slinivkou do dvanáctníku  a  bioflavonoidním glykosidem rutinem,  jež obsahuje i několik surovin višňovky,   je stejně účinná jako některé léky, předepisované při  osteoartróze.

V tomto místě akumulovaného optimizmu  nemohu nezmínit, že všechny  látky na Zemi bez výjimky  mají dvojí tvář. Každá z nich může být lékem i toxinem. Stále platí  několik staletí staré  Paracelsovo tvrzení o tom, že právě kvantum, dávka látky rozhoduje  o tom, jestli ona  bude  lékem nebo nám bude škodit.