O užívání višňovky

Višňovka není nápojem, který by se dal pít v množství,  v jakém se obvykle konzumují révová vína.  Není to nápoj na žízeň, ani na dlouhé bujaré oslavy. Můžeme jej použít jako aperitiv,  v průběhu jídla (nejlépe v několika malých doušcích)  či krátce po jídle, dále jako nápoj pro slavnostní okamžik nebo jako malý příspěvek chvílím  tvořivosti, pohody, relaxace a klidu nebo aktivit veskrze  příjemných. Pokud to dovolují okolnosti, doporučuji užít 25 ml ráno při snídani nebo při obědě , 25 ml  při večeři, případně jednou denně 50 ml při nějakém jídle.  Při zvýšeném infekční tlaku je možno denní dávku krátkodově zvýšit  na dvojnásobek, tedy 2x50 ml. Každý  si jistě vybere tu svoji správnou dobu, ale je třeba mít na paměti, že ve spánku je metabolizmus ethylalkoholu zpomalen, proto  by se jakýkoliv alkoholický nápoj neměl pít krátce před spaním a neměl by být poslední tekutinou  v našich útrobách před usnutím. Tou nejlepší poslední večerní tekutinou   je čistá kvalitní pitná voda.

Těm, kteří mají rádi hořkou čokoládu, doporučuji vychutnat  kvalitní hořkou čokoládu a současně ji spojovat s  malými doušky višňovky.

Podobně lze v ústech spojit klasický  černý lékořicový pendrek a žvýkat jej s malými doušky višňovky.

Višňovka má řadu použití při přípravě jídel v kuchyni, lze jí přiat např.  k drůběžím játrům, aj.  Velmi chutný je borůvkový jogurt, ochucený višňovkou .

Komu je višňovka málo sladká, můe si její chuť upravit kvalitním medem - akátovým, květovým, či medovicovým (lesním).

Omezení v doporučeném denním množství  višňovky není dáno ani tak vyšším obsahem alkoholu (obvykle 18 %), jako  vysokou koncentrací  extraktu višní a přítomností velkého množství biologicky účinných látek, pocházejících nejen z višní, ale i z  dalších druhů  ovoce,  koření a silic, kterých je ve višňovce dohromady téměř 60 druhů.  Některé lze v chuti a vůni višňovky rozeznant jen s velkou zkušeností.

Podobně jako varuji před  nadměrným užíváním višňovky, upozorňuji i na škodlivost nadbytku vitamínových, minerálních a enzymových potravinářských doplňků.  Nemoci z přemíry suplementů (například  hypervitamimózy) jsou nebezpečnější než nemoci z nedostatku zmíněných druhů biologicky účinných látek (např.. hypovitaminózy).

Je vhodné višňovku hodnotit a užívat ze sklenice z čirého hladkého skla bez výbrusů a ornamentů, nahoře mírně uzavřené (jako tulipán), jak jsou provedeny sklenice degustační.  

Teprve  malé, doporučené množství tohoto vína ve sklenici, ukáže jeho barvu.  Při  několikerém naklonění nebo  při lehkém pomalém roztočení sklenice  její stěny zakrátko zkrášlí  různě tvarované a různě tenké proudy nápoje, sloupoví, oblouky románského slohu nebo jen  prosté "slzy", které se při hodnoceních višňovky v pozdějších měsících a letech mění a vyvíjejí, jak toto víno stárne, zraje a pomalu zvyšuje  svoji viskozitu. Pozorování tohoto jevu  je vlastně  jednoduchou, ale zato spolehlivou  metodou, která ukazuje na  stáří a zralost nejen u višňovky, ale i u dalších druhů vín.

Ještě než všechno víno steče ze stěn sklenice, když je z višňovky uvolněn dostatek par, neváhejte  prozkoumat svým hluboko ponořeným ctěným nosem  profil vůně tohoto vína.  Až poté  višňovku v několika malých doušcích  pomalu ochutnávejte, abyste se seznámili s pestrým, ale tajuplným a sametovým  profilem tohoto  ovocného vína.  Pokud budete to malé množství vína vychutnávat delší čas, doporučuji opatřit sklenici   v letním a podzimním období vhodnou pokličkou, protože tento nápoj je silným atraktantem  pro  malé ovocné mušky.

Na etiketě láhve je uvedena doporučená  teplota nápoje 9 - 15 °C.  Tento údaj  je výsledkem sloučení  rozmezí doporučených teplot   pro  kořeněná  vína (9 až 10°C),  pro dezertní vína (10 až 12°C) a pro mladá polosladká červená vína (13-15°C), jak je uvádí odborná literatura. Uvedené teplotní rozmezí  pro višňovku není třeba brát příliš vážně.  Každému doporučuji, aby si sám vyzkoušel různé teploty višňovky a vybral si takovou, která  nejvíce  přispívá  k jeho pohodě, která nejvíce vyhovuje  jeho smyslům  a  současně  umožňuje co nejlépe poznat všechny senzorické profily tohoto nápoje.